História inštitucionálnej sociálnej starostlivosti sa začína písať 5. októbra 1959, kedy do novozriadeného Domova dôchodcov v zrekonštruovanom batizovskom kaštieli nastúpila prvá dôchodkyňa pani Anna Huťanová. Domov sa postupne zapĺňal dôchodcami aj zamestnancami. Prvými zamestnancami boli Andrej Hlásny, Katarína Lihanová, Mária Stančíková.
Domov dôchodcov – dve slová, no koľko osudov sa za nimi skrýva. Starci a starenky vďaka starostlivosti zamestnancov opäť našli úctu a opateru v posledných rokoch svojho života mimo vlastnej rodiny.
V domove sa začala postupne rozvíjať kultúrna činnosť, premietali sa filmy, vznikla knižnica a rozvíjala sa zdravotná starostlivosť. Položili sa základy dobrovoľnej pracovnej činnosti. Svojpomocne boli osadené parkové lavice, vysadených 5.000 kríkov a upravený park. V roku 1960 sa zaviedol chov ošípaných, včiel, sliepok a pestovanie zeleniny. Domov vybavili veľkokuchynským zariadením, zriadená bola práčovňa a ambulancia. Prvým lekárom sa stal MUDr. Rudolf Stožka. Kapacita domova bola rozšírená na 120 lôžok. O rok neskôr (1961) dali do plnej prevádzky obidve budovy bývalého kláštora (kaštieľ s jeho bývalou hospodárskou budovou), čo znamenalo zvýšenie počtu lôžok na 135.
V roku 1963 sa zvýšila kapacita domova na 144 lôžok. Na základe uznesenia vlády č. 620/1963 bola realizovaná reorganizácia ústavov, v rámci ktorej prepustili 104 dôchodcov a prijali 99 žien. Týmto rokom sa datuje vznik Ústavu sociálnej starostlivosti pre duševne choré dospelé ženy s 35 zamestnancami. Na zdravotný úsek boli do ústavu pridelené rehoľné sestry kongregácie Dcier Božského Vykupiteľa. Rehoľné sestry pre svoje potreby v roku 1964 zriadili v zariadení kaplnku, ktorá bola vysvätená vtedajším spišským biskupom a mala slúžiť potrebám sestier pokiaľ tam budú bývať a pracovať. Po odchode rehoľných sestier začala kaplnka sporadicky slúžiť potrebám klientov nášho domova. Pravidelné bohoslužby pre klientov začali až v roku 1998. V roku 2005 bola kaplnka zrekonštruovaná a požehnaná na slávnostnej bohoslužbe z príležitosti sviatku patrónky kaplnky svätej Terezky Ježiškovej (sv. Terézia z Lisieux), 4. októbra 2005 vtedajším pomocným spišským biskupom Msgr. Jozefom Sečkom.
Pracovná činnosť sa rozšírila o vyšívanie obrusov, háčkovanie, pletenie a nadobudla charakter pracovnej terapie, ktorá sa neustále rozširovala a menila. Obyvateľky navštevovali kultúrne podujatia aj mimo ústavu.
V práci zamestnancov po získaní skúseností došlo v roku 1966 k reorganizácii. V rámci zdravotného úseku sa utvorili oddelenia, zverené jednotlivým sestrám. Toto rozdelenie zabezpečilo evidentné skvalitnenie poskytovaných služieb, osvedčilo sa a existuje prakticky dodnes v upravenej forme. V ďalších rokoch došlo k rozšíreniu zdravotnej starostlivosti o ordináciu psychiatra a neurológa. Pracovná terapia bola rozdelená do štyroch skupín. Obyvateľky sa intenzívne zapojili do pomoci na JRD. V roku 1969 sa v ústave konala milá slávnosť pri dožití 100 rokov obyvateľky pani Márie Dongovej.
V roku 1975 zahájili výstavbu budovy „C“ pre rehabilitačnú kultúrnu činnosť so slobodárňou, kanceláriami a bytom. Budovu odovzdali do prevádzky o dva roky neskôr.
Prelom rokov 1977-1978 znamenal v činnosti ústavu niekoľko zásadných zmien. Presunom rehoľných sestier do novej budovy sa uvoľnili priestory v ubytovacej časti kaštieľa a kapacita ústavu sa zvýšila na 154 lôžok. František Petrovský odišiel do dôchodku a do funkcie vedúceho ústavu od 1. februára 1978 menovali Ing. Jána Hudáka.
V rokoch 1979-1983 plynul život v ústave rýchlym tempom. Zdevastované okolie novopostavenej budovy sa upravilo. Vyasfaltovali sa nové komunikácie, areál z troch strán nanovo oplotili, upravili celý park, ktorý bol vyhlásený za najlepšie udržiavaný v okrese. Množstvo brigádnických hodín odpracovali zamestnanci aj obyvateľky pri pestovaní kvetinových záhonov a v zeleninovej záhrade, kde sa postavili dva fóliovníky. Začalo sa so svojpomocnou výstavbou hospodárskej budovy – ošipárne s garážami, danej do užívania v roku 1984.
Dňa 20 decembra 1984 sa dokončila ďalšia obytná budova „D“, v ktorej je aj nová práčovňa, priestory skladov a fyzikálnej terapie. Znamenala veľký skok pri zabezpečovaní starostlivosti o obyvateľky ústavu, ale hlavne posunula vyššie latku náročnosti a kvality poskytovaných služieb, ako aj životné a pracovné prostredie obyvateliek a zamestnancov ústavu.
V roku 1985 došlo k výmene vedúceho ÚSS v Batizovciach, keď na miesto Ing. Jána Hudáka, ktorý sa stal riaditeľom Okresného ústavu sociálnych služieb v Poprade, nastúpil pán Milan Pajerchin.
Revolučný rok 1989 priniesol organizačné zmeny aj pre toto zariadenie. V tomto roku nastúpila do funkcie vedúcej pani Mária Kornajčíková a po nej v roku 1990 pán Milan Bača. V roku 1992 sa po konkurznom konaní stala vedúcou Mgr. Kvetoslava Malenká. Zariadenie dostalo právnu subjektivitu a novú zriaďovaciu listinu pod názvom Ústav sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutých dospelých občanov v zriaďovateľskej pôsobnosti Okresného úradu v Poprade. V roku 1992 sa ukončila a dala do užívania budova „D-2“, v ktorej otvorili novú kuchyňu so skladmi, novými priestormi jedálne a novými priestormi na ubytovanie. Presťahovali sa sem obyvateľky kaštieľa aj zamestnanci kuchyne. Zároveň prebiehali v rámci reštitúcie rokovania o odkúpení kaštieľa s poslednými majiteľkami – sestrami rádu uršulínok. V októbri sa podpísala kúpna zmluva a mohlo sa pokračovať v rekonštrukcii kaštieľa, ktorá trvala v rokoch 1990-1996.
Sestry kongregácie Dcier Božského Vykupiteľa ukončili svoju pôsobnosť v ústave na jeseň roku 1991. Od roku 1992 je ústav koedukovaný zriadením mužského oddelenia. Po otvorení zrekonštruovaného kaštieľa sa zvýšila kapacita ústavu zo 164 na 190 lôžok. V priestoroch kaštieľa na poschodí je vytvorené ubytovanie pre obyvateľov a na prízemí miestnosti pre pracovnú, výchovnú a kultúrno-záujmovú činnosť. Toto obdobie sa v poskytovaní ústavnej sociálnej starostlivosti nieslo v intenciách normalizácie a humanizácie sociálnych služieb. Zvýšil sa počet zamestnancov a začala sa nová etapa poskytovania sociálnych služieb prostredníctvom kvalifikovaných odborných zamestnancov ako sú špeciálni pedagógovia a sociálni pracovníci.
Od roku 1998 platnosťou Zákona o sociálnej pomoci č. 195/1998, dostáva zariadenie nový názov „Domov sociálnych služieb“ a nového zriaďovateľa Krajský úrad v Prešove. Novým územnosprávnym členením SR od roku 2002 je jeho zriaďovateľom Prešovský samosprávny kraj, ktorý je zároveň aj vlastníkom Domova sociálnych služieb v Batizovciach.
Rokom 2002 sa začína nová etapa v poskytovaní sociálnych služieb pre zdravotne postihnutých občanov v DSS Batizovce. Domov nastúpil na cestu transformácie v poskytovaní sociálnych služieb, znížila sa kapacita zariadenia zo 190 na 165 a obyvatelia domova vystupujú ako klienti, ktorým sa majú poskytovať maximálne najkvalitnejšie služby približujúce domov v pravom slova zmysle. Zmenila sa organizačná štruktúra zariadenia, zrástol počet odborných zamestnancov v odbore sociálna práca a zmenila sa idea v poskytovaní sociálnych služieb, kde preferovanú zdravotnú starostlivosť nahradila sociálna, ergoterapeutická a opatrovateľská starostlivosť.
V tomto období sme zrenovovali oddelenie zvýšenej starostlivosti na prvom poschodí budovy „D“, zo starého včelína sme vytvorili oddychovú zónu s krbom na opekanie a zrekonštruovali sme priestory kaplnky, ktorú sme zväčšili a vybavili novým oltárom a lavicami.
V rokoch 2006 až 2011 prešlo zariadenie mnohými zmenami, ktoré sa týkajú jednak organizačnej štruktúry, ale aj kvality života našich klientov. Administratíva a vedenie DSS sa presťahovali do historických priestorov kaštieľa, tým sa vytvorili nové priestory pre ergoterapeutickú činnosť klientov v budove „C“. Na poschodí tejto budovy sme vytvorili tréningové bývanie pre 11 klientov a telocvičňu. V priestoroch bývalej hospodárskej budovy sme zriadili stolársku dielňu. Koedukovali sme i oddelenia zariadenia, kde vytvárame postupne pre našich klientov kuchynky a obývacie izby. V zariadení postupne renovujeme budovy, jednak výmenou okien, podláh, ale aj nábytku pre klientov. Zrekonštruovali sme kuchynskú prevádzku a cestné komunikácie v zariadení.
Od roku 2011 prešlo zariadenie významnými zmenami jednak čo do modernizácie materiálno-technického vybavenia, ale i organizačných zmien, rozvoju sociálnych služieb a humanizácie života klientov v našom zariadení so zameraním na individuálny prístup k nim.
Organizácia dostala 1. júlom 2012 nový názov, a to „Centrum sociálnych služieb Domov pod Tatrami“, kde poskytuje v zmysle Zákona o sociálnych službách sociálne služby v domove sociálnych služieb, od roku 2016 i v špecializovanom zariadení so sídlom v Batizovciach a v útulku so sídlom vo Svite. Budovy v areáli CSS a oddelenia s ubytovaním klientov dostali nové pomenovania, a to Kaštieľ (pôvodne budova A) s oddelením A, budova Lipa (pôvodne B) s oddelením B, budova Breza (pôvodne C) s oddelením C, budova Javor (pôvodne D a D1) s oddeleniami D a E, budova Gaštan (pôvodne D2) s oddelením F.
Postupne sa znižovala kapacita až na terajších 118 miest.
V súčasnej dobe stojí zariadenie pred novou etapou v rozvoji poskytovania sociálnych služieb, a to deinštitucionalizáciu, čo je hlavnou víziou nášho zariadenia.
Všetko naše úsilie v dnešnej i budúcej dobe smeruje a bude smerovať k skvalitňovaniu života našich klientov. Bránami CSS Domov pod Tatrami prešlo od roku 1959 takmer 1.340 klientov.
Prehľad vedúcich a riaditeľov CSS Batizovce:
1959 | František Petrovský | vedúci |
1978 | Ing. Ján Hudák | vedúci |
1985 | Milan Pajerchin | vedúci |
1989 | Mária Kornajčíková | vedúca |
1990 | Milan Bača | vedúci |
16.05.1992 – 30.11.2005 | Mgr. Kvetoslava Malenká | vedúca / riaditeľka |
01.12.2005 – 30.06.2006 | Ing. Patrik Františka | poverený vedením |
01.07.2006 – 31.01.2007 | Mgr. Margita Ďorďová | riaditeľka |
01.02.2007 – 20.06.2011 | Ing. Patrik Františka | poverený vedením / riaditeľ |
21.06.2011 – 31.08.2011 | Bc. Anna Nemcová | poverená vedením |
01.09.2011 – 30.04.2019 | Ing. Danica Ďuricová | riaditeľka |
01.05.2019 – 31.08.2019 | Mgr. Anna Nemcová | poverená vedením |
01.09.2019 | PhDr. Katarína Bolisegová | riaditeľka |
Prehľad poskytovaných služieb, názvov, zriaďovateľov a kapacity
rok | Názov, druh poskytovanej sociálnej služby | Zriaďovateľ | kapacita |
1959 | Domov dôchodcov | ONV Poprad | 35 |
1963 | Ústav pre duševne choré ženy | ONV Poprad | 144 |
1977 | Ústav sociálnych služieb | ONV Poprad | 144 |
1991 | Ústav sociálnej starostlivosti | OÚ Poprad | 154 |
1992 | Ústav sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutých dospelých občanov | OÚ Poprad | 164 |
1996 | 190 | ||
1998 | Domov sociálnych služieb | KÚ Prešov | 190 |
2002 | PSK | 190 | |
2004 | 165 | ||
2011 | 160 | ||
2012 | Centrum sociálnych služieb Domov pod Tatrami (domov sociálnych služieb, špecializované zariadenie, útulok) | PSK | 160 |
2014 | 150 | ||
2015 | 140 | ||
2016 | 135 | ||
2017 | 118 |
Vysvetlivky:
ONV – Okresný národný výbor
OÚ – Okresný úrad
KÚ – Krajský úrad
PSK – Prešovský samosprávny kraj